Astronomska navigacija je znanost i vještina određivanja pozicije broda osmatrajući nebeska tijela.
Koristeći sekstant (uređaj za mjerenje kuteva), kronometar (precizni brodski sat) te kompas i nautički godišnjak možemo vrlo precizno odrediti našu poziciju na planeti Zemlji.
Temelj astronomske navigacije leži u činjenici da se određeni čimbenici kao što su satni kut (udaljenost od nultog meridijana), deklinacija (udaljenost od nebeskog ekvatora) i njihov trenutak unaprijed poznati.
Primjer: Opažamo neke zvijezde, recimo neke iz mog najdražeg zviježđa ORION.
Izmjerimo visine zvijezda Rigel i Sirius i zabilježimo vrijeme osmatranja. Ignoriramo za sad te brojeve i odlučimo se za koordinate neke pretpostavljene pozicije na planeti Zemlji, koju god želimo. I koristeći te vrijednosti (geografsku širinu i dužinu) izračunamo gdje (na kojoj visini i azimutu) bi se te zvijezde trebale nalaziti.
Razlika između visina gdje bi trebale biti i gdje odista jesu govori nam koliko smo pogriješili u nautičkim miljama između naše stvarne i pretpostavljene pozicije. A azimuti nam kažu kojem smo smjeru pogriješili. Ova metoda se zove visinska i najčešća je za dobivanje pozicije astronomskom navigacijom u oceanskoj navigaciji.
Kod rješavanja zadataka koriste se tablice. Ponekad je potrebno podatke iz tih tablica interpolirati. Interpolacija je jednaka neovisno koje podatke morate očitati iz tablice. Pogledajte primjere interpolacije podataka iz raznih tablica. INTERPOLACIJA
Ovo je prvi dio od serije video zapisa koja pokriva osnove Astronomske navigacije. Ukratko je objašnjeno iz cjeline Sunčev sustav:
- Nebeska tijela Sunčeva sustava
- Gibanje Zemlje oko Sunca
- Godišnja doba
- Rotacija Zemlje
Link za Flash animaciju https://goo.gl/OnQtl1
A ako Vas zanima više na web stranici sveučilišta u Nebraski-Lincoln možete pronaći razne programe i korisne excel dokumente za potrebe Astronomije općenito, kao i astronomske navigacije.
http://astro.unl.edu/
Ako imate dodatnih pitanja, postavite ih u komentarima videozapisa ili na FB stranici, ili na email: marinapomorac@gmail.com.
Ovo je drugi dio od serije video zapisa koja pokriva osnove Astronomske navigacije. Ukratko je objašnjeno iz cjeline Nebeska sfera i koordinatni sustavi:
- Pojam nebeske sfere
Ako imate dodatnih pitanja, postavite ih u komentarima videozapisa ili na FB stranici, ili na email: marinapomorac@gmail.com.
Ovo je treći dio od serije video zapisa koja pokriva osnove Astronomske navigacije. Ukratko je objašnjeno iz cjeline Sunčev sustav
- Cirkumpolarna i anticirkumpolarna tijela
- Prividno dnevno kretanje nebeskih tijela za opažača na različitim geografskim širinama
Nebeska sfera i koordinatni sustavi:
- Elementi nebeske sfere
Ako imate dodatnih pitanja, postavite ih u komentarima videozapisa ili na FB stranici, ili na email: marinapomorac@gmail.com.
Ovo je četvrti dio od serije video zapisa koja pokriva osnove Astronomske navigacije. Ukratko je objašnjeno iz cjeline Nebeska sfera i koordinatni sustavi:
- Elementi nebeske sfere
- Horizontski koordinatni sustav
- Nebeski ekvatorski koordinatni sustav
- Mjesni ekvatorski koordinatni sustav
Ako imate dodatnih pitanja, postavite ih u komentarima videozapisa ili na FB stranici, ili na email: marinapomorac@gmail.com.
Ovo je peti dio od serije video zapisa koja pokriva osnove Astronomske navigacije. Ukratko je objašnjeno iz cjeline Sekstant i ispravljanje visina:
- Opis sekstanta
- Pogreške sekstanta i njihovo određivanje
Ovaj video je ažurirana verzija starijeg videozapisa iz 2016-te godine. Link na stari video je pri dnu ove stranice.
Uređaji u astronomskoj navigaciji -
Dodatak petom dijelu iz teorijskog dijela video zapisa Astronomske navigacije - Sekstant i ispravljanje visina
Koje uređaje koristimo u astronomskoj navigaciji, koje su njihove greške i na što moramo pripaziti prilikom korištenja?Ovo je šesti dio od serije video zapisa koja pokriva osnove Astronomske navigacije. Ukratko je objašnjeno iz cjeline Amplituda:
- Izlazak i zalazak Sunca
- Azimut Sunca u trenutku pravog izlaska i zalaza
Web stranica astro.unl.edu - stranica za učenike astronomije američkog sveučilišta u Nebraski s jako kvalitetnim animacijama koje nam mogu pomoći prilikom učenja teorije Astronomske navigacije.
Ovo je sedmi dio od serije video zapisa koja pokriva osnove Astronomske navigacije. Ukratko je objašnjeno iz cjeline Vrijeme i jednadžba vremena:
- Dan i razne vrste dana
- Pravi Sunčev dan i pravo vrijeme
- Srednji Sunčev dan i srednje vrijeme
- Jednadžba vremena
- Zemljopisna dužina u funkciji vremena
- Zonsko vrijeme i datumska granica
- Pretvaranje vremena
- Određivanje stanja kronometra ili brodskog sata
Mjesni satni kut - Što je mjesni satni kut, kako se računa pomoću obrazaca i što su odista ti obrasci?
Ovo je osmi dio od serije videozapisa koja pokriva osnove teorije Astronomske navigacije. ukratko je objašnjeno iz cjeline: Nautički godišnjak (pregled sadržaja) - što sve možemo pronaći u nautičkom godišnjaku? Kako izgleda sadržaj nautičkog godišnjaka u izdanju HHI Split i Brownsov, kao usporedba?
Zašto u godišnjaku u donjem desnom kutu piše da naš sat griješi i da je pravo podne već prošlo ili tek dolazi?Ako ste svladali teoriju iz Astronomske navigacije, onda je red došao i na zadatke.
Za rješavanje trebate imate:
• Nautički godišnjak za godinu u zadatcima (možete ga skinuti na http://navsoft.com/2015_Nautical_Almanac.pdf)
• Tablice popravaka za minute http://navsoft.com/Increments_and_Corrections.pdf
• Tablice popravaka za sjevernjaču (Polaru)
• Digitron s trigonometrijskim funkcijama
• Pernicu (puntaricu, bojice, gumicu)
• 2 Nautička trokuta
• Šestar
Ukoliko ste zainteresirani za kupnju zbirke zadataka za vježbu kontaktirajte me na marinapomorac@gmail.com.
UNIVERZALNA BIJELA KARTA ZA PLOTIRANJE
Jedanaesti dio
Određivanje pozicije broda i kontrola devijacije u Astronomskoj navigaciji
Određivanje pozicije broda i kontrola devijacije u Astronomskoj navigaciji
Devijacija pomoću Sunca u izlasku/zalasku - Kako se vrši kontrola devijacije brodskog komapsa opažanjem Sunca u trenutku izlaska ili zalaska? Na linku možete precizno vidjeti izlazak i zalazak Sunca za bilo koju poziciju na Zemlji - Suncalc.net
RUNNING FIX - metode računanja i crtanja
Dobila sam upit da se negdje rade drugačije metode crtanja Running fix metode pa evo da ponudim objašnjenje.
Određivanje pozicije opažaća opažanjem nepoznatog planeta, nepoznate zvijezde i poznate zvijezde (3 nebeska tijela) - Kako odrediti poziciju pravu opažanjem nepoznatih tijela i zvijezde? Ovaj zadatak nije težak koliko je dugotrajan jer prvo moramo provesti metodu identificiranja tijela da bi tek onda prešli na izračun podataka za stajnicu za to tijelo. Kako je ovaj tip zadatka čest na ispitu za 1. časnika palube, dodala sam i vrijednosti za tlak i temperaturu jer se one najčešće ne traže za srednju školu i 3. časnika, te opisala proceduru kako se sa tim zadanim vrijednostima očitavaju podatci iz tablica korekcija za visinu.
Direktna metoda - Kako izračunati koordinate pozicije pomoću direktne(izravne metode) tkz. metode paralaktičkog kuta?
Osmatranje tri zvijezde u većem razmaku vremena - U ovom video zapisu nastojim objasniti kako se rješava zadatak na bijeloj karti kad su osmatranja između tri zvijezde previše razmaknuta te treba korigirati dvije stajnice na vrijeme treće, u bilo kojoj kombinaciji.
Stariji videozapisi (zamjenjeni su novima 2017., ažurirani)
Osnovno o sekstantu - probni video snimljen 2016-te godine, ažuriran 2017-te.